Hypoteční úvěr na bydlení není asi potřeba nijak složitě představovat. Známe ho všichni a je produktem většiny bank. Americká hypotéka je možná tak trochu nešťastně pojmenovaná, neboť s hypotékou v pravém slova smyslu nemá nic moc společného. Tyto dva úvěrové produkty se lií ve dvou zásadních věcech: účelovosti a úrokové sazbě.
Hypoteční úvěr
Běžná hypotéka je dobře známý dlouhodobý úvěr vázaný na nemovitost. Jedná se o účelový úvěr, je tedy zapotřebí dokládat veškeré poklady při čerpání úvěru. Je také vždy zapotřebí ručit nemovitostí, ne nutně tou, na níž se úvěr bere. Vzhledem k menšímu riziku ze strany dlužníka, nabízí tento úvěr velmi výhodnou roční úrokovou sazbou kolem 1,5% s fixací na několik let. V současné době není možní na českém trhu naleznout výhodnější úvěrový produkt.
Hypoteční úvěr na bydlení má samozřejmě i své stinné stránky. Za prvé je vázán nemovitostí, o kterou může dlužník v případě neschopnosti splácet, kdykoliv přijít. A druhá nevýhoda, se kterou se dlužník potýká, přichází už na samém počátku. Aby bankovní instituce mohly hypoteční úvěr na bydlení schválit je zapotřebí, aby měl žadatel naspořené vlastní peníze. U většiny bank je to v současnosti okolo 30% hodnoty nemovitosti, na kterou byl úvěr poskytnut. V praxi to znamená jediné, pokud si požádáte o úvěr 3 000 000 korun, alespoň 300 000 musíte mít našetřeno. Mnoho mladých párů tuto finanční hotovost nemá k dispozici a tak tento problém řeší menším spotřebitelským úvěrem.
Americká hypotéka
Americké hypotéky nejsou běžným hypotečním úvěrem, nejde je zařadit ani mezi ty spotřebitelské, stojí tak mezi těmito dvěma skupinami. Jedná se o neúčelový úvěr, není tak zapotřebí dokládat výdaje spojené s čerpáním úvěru. Stejně tak není čerpání americké hypotéky podmíněno financováním nemovitosti. Je ale zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje kolem 3%.