Soukromé podnikání se tradičně vyznačuje tím, že je ten, kdo ho provozuje, svým vlastním pánem jak v tom dobrém, tak i v tom zlém, co se k jakémukoliv podnikání vztahuje. Ať je dobře nebo špatně, je to podnikatel sám, koho to ovlivňuje. A zatímco v dobách hojnosti je radost takto podnikat, protože vede takový člověk finančně zajištěný plnohodnotný život, je to v časech, kdy se dařit přestane, naopak krajně nepříjemná věc.
Jistě si každý z nás dokáže představit, jak si žije ten z podnikatelů, jemuž se peníze jenom hrnou. Ten si může žít i na hodně vysoké noze, ten si nemusí dělat starosti s tím, za co si nakoupí a z čeho zaplatí jak své životní náklady, tak i chod svého podniku.
Jenže co ten, kterému se v jeho podnikání nedaří? Co si má počít ten, komu to nevynáší? Ten by přece také měl z něčeho žít a nějakými penězi financovat chod své firmy. Protože bez toho to nejde.
Ale když se nevydělá dost, pak vlastní peníze nejsou k dispozici. A aby se někdo takový vypořádal se svými finančními závazky, musí zkrátka někdy učinit třeba i vše možné pro to, aby získal aspoň nějakou tu podnikatelskou půjčku, díky níž by udržel svůj byznys v chodu do doby, než se situace zase zlepší.
A od koho si vzít takovou půjčku? V případě podnikatelů, kterým se po ekonomické stránce nedaří, by se zřejmě mělo rovnou sázet na nebankovní hypotéky bez registru. To sice pochopitelně nejsou jediné půjčky, jež by se u nás nabízely, ale jsou to velice často ty jediné alternativy, u nichž onen žadatel v nesnázích uspěje. Protože zde se to obejde klidně i bez prokazování dobře vypadajícího daňového přiznání a vysokých zisků, i bez dokonalých registrů dlužníků, i bez dalších záležitostí, které leckomu znemožňují získat půjčku v bance.
V případě nebankovní hypotéky se dá do zástavy nemovitost a prokáže schopnost splácet, a pak už má žadatel obvykle své jisté.