Pro všechny majitele zahrad je přirozené, že čas od času se rozhodnou vysadit na svém pozemku nové druhy stromků a keřů. Za vyzkoušení rozhodně stojí spojit příjemné s užitečným. Vypěstovat vedle klasických dřevin i ty netradiční. Které vedle estetického osvěžení vyplní i to praktické. V podobě chutných plodů. Keře, které mohou plnit funkci živého plotu a stromy coby součást okrasné zahrady, přinesou na konci sezony i svoje ovoce. Stačí se jenom porozhlédnout a v nejbližším zahradnictví si nechat poradit odborníky.
Mezi nejoblíbenější jedlé keře patří Černý jeřáb. Jeho dřevina vytvoří hustý živý plot a je nenáročný na půdu. Stačí jenom lehké přihnojení. Malé černé plody nejenže chutnají ptákům. Ale dají se z něho vylisovat i chutné sirupy. Po odkvětu mu prospěje každoroční řez. Podporující úrodu v příštím roce. Dřín se podobá šípkovému keři, ale dorůstá do výšky i pěti metrů. Jeho plody – dřínky, mají rovněž jako šípky, vysoký obsah vitamínu C. Dřín je vhodné umístit do polostínu. Červené bobule, plné vitamínů a minerálů, rovněž plodí Klanopraška. Svými léčivými účinky na lidský organizmus bývá přirovnávána k ženšenu.
Zlepšuje zrak a příznivě působí na dýchání. Oskeruše je mrazuvzdorný strom, který ke svému růstu potřebuje dobře propustnou a humusovitou půdu. Z plodů, které připomínají jeřabiny, se dají vyrábět jak pálenky, tak mošty. Kdouloň má ráda plné slunce a vlhčí úrodnou půdu. Neroste do výšky a tak se dobře obírají její velké žluté plody. Které je nutné před konzumací tepelně upravit. Moruši černou je možné pěstovat jenom v teplejších oblastech, protože má ráda slunná, ničím nezastíněná stanoviště. Postupně dozrávající plody mají kořenitou chuť. Nenáročný keř Zimolezu, známým pod názvem kanadské borůvky, je nenáročný na půdu a umístit ho můžete i do stinnější části zahrady. Doporučuje se vysadit více keřů najednou, protože chutné plody, připomínající borůvky, dozrávají už v červnu. A stávají se tak úplně první pochoutkou pro celou rodinu. A té není nikdy dost.