Shodit pár kilo, získat zpátky původní váhu, dostat se do šatů, nebo se zbavit pneumatiky na břiše. Tyto témata kolem nás řeší denně spousta lidí. Vysoká tělesná váha bývá spojena s množstvím faktorů, z nichž některé neovlivníme (geny, nemoci) a jiné ovlivnit můžeme (jídelníček, pohyb, stres). Vydržet ale jíst správně, a umět si spočítat kalorie, se někdy jeví jako náročný úkol. Jak to zvládnout?
Zbavte se nezdravých jídel
Pokud se vám stává, že v noci dostanete chuť na něco sladkého, nebo na vás působí stres, který vás nutí k přejídání, prvním krokem bude zbavit se všeho nezdravého, a nepotřebného jídla, které doma máte. Pokud máte děti, a máte strach, že se vrhnete na jejich sladkosti, dejte je rovněž pryč. Vaše děti opravdu sladkosti nepotřebují, a lépe uděláte, když jim dáte jablíčko, banán, nebo třeba misku jahod. Nebojte, oni to přežijí. A ještě jim to prospěje. Do obchodu pak nikdy nechoďte hladoví, a před odjezdem se pořádně prohlédněte v zrcadle.
Počítejte kalorie, a také živiny
Každé tělo je jiné, funguje jinak, má jiné množství pohybu, tedy jiný výdej energie. Najděte si na internetu kalkulačku, která vám alespoň přibližně spočítá, kolik kalorií byste měli denně přijmout pomocí potravy, abyste se dostali na požadovanou váhu. Můžete si také do mobilu stáhnout aplikaci Kalorické tabulky, kam zadáte každý den svůj příjem, ale také výdej, a zjistíte, kolik kalorií už jste z potřebného množství získali, na jakém procentu jste s bílkovinami, sacharidy, tuky, i vlákninou. Díky tomu se vám podaří lépe optimalizovat svůj jídelníček.
Zaznamenávejte si pokroky
Vezměte si papír, tužku, a zapište si počáteční datum. K tomu dopište svoji váhu, ale také míry (centimetry změřené krejčovským metrem v partiích, kde chcete shodit). Měření a vážení neprovádějte každý den, ale jednou za týden, či dva. Výsledky si pak zaznamenávejte, a porovnávejte je s jídelníčkem, i pohybovým schématem. Jen tak totiž zjistíte, co an vás skutečně zabírá, a co nikoliv.