Filc neboli plst je jedním z nejstarších textilních materiálů a lidé jej znali již v době renesance. Dříve se plst neboli filc vyráběl hlavně valchováním, je to poměrně náročný proces, kdy se zpracovává textilní netkané rouno na speciálních valchovacích strojích s pomocí vodní páry, zásaditých či kyselých chemikálií a působení třecí a tlakové síly. Dnes se filc zhotovuje převážně z tkaniny, která je upravována vpichovacími jehlami, přičemž je tento způsob méně finančně i časově nákladný.
Klobouky – víte, že město Nový Jičín se proslavilo svou továrnou na klobouky (zkratka TONAK), která je dnes nejstarší na celém světě? Kloboučnická výroba tu stále prosperuje a jedním z klíčových materiálů je tu právě filc. Filcové klobouky oblékali převážně muži např. v první polovině dvacátého století, připomene vám to řada dokumentárních i hraných filmů z té doby. Výroba filcu byla natolik zaběhnutá, že se z něho šily již v 19. století uniformy pro vojáky a různé stejnokroje pro železničáře nebo myslivce.
Koberce, potahy a předložky – filc je ideální materiál i pro výrobu různých koberců a koberečků, běhounů a různých potahů např. pro interiéry automobilů. Filcová podložka prodlužuje životnost výrobku, je dobře přilnavá k podlaze a odvádí statickou elektřinu.
Plstění – z plstění si můžete doma vyrobit, co vás napadne, je to oblíbený materiál pro kreativní tvoření, dodává se na trh v pestrých barvách, takže máte k dispozici ideální prostředek pro zhotovení dekorativních předmětů, hraček, různých obalů a dárkových předmětů. ZS plstěním si mohou hrát i děti a zhotovit třeba zvířátka, květiny, polštářky, využít jej v domečcích pro panenky atp.
Kulečník – kulečníkový stůl by se bez plsti neobešel. Dovedete si představit na jeho povrchu jiný materiál? Je to tzv. sukno z česané nebo mykané příze s povrchem upraveným jako plst, jehož výroba je velmi zdlouhavá a náročná.