Abychom docílili potřebného povrchu materiálu, tak můžeme využít metody tryskání. Se správným vybavením není problém ani u profesionálního využití.
Obrábění povrchu materiálů
Broušení
Ve strojírenství je potřeba v řadě případů, aby měl výrobek na určitých místech nějakou drsnost. Při běžném obrábění sice dosahujeme určitého povrchu, ovšem to nemusí rozhodně dostačovat. Proto musíme zajistit ještě další operaci, která bývá mnohdy v podobě broušení. Stojem k tomuto účelu je nejčastěji kotoučová bruska. Samotné kotouče se skládají z brusiva, jenž je spojené pojivem. Kotouče rozdělujeme podle hrubosti, kdy čím větší číslo je, tak tím je jemnější.
Brusné částečky jsou ostré, takže pěkně odebírají materiál ve formě třísky, jenž je odváděna za pomocí mezer v kotouči. Opotřebená částička se vylomí a proces je prováděn za pomocí nové brusné částečky. S pomocí moderních strojích brousek a správných kotoučů můžeme dosáhnout skutečně velmi malé drsnosti přesně tam, kde potřebujeme. Dvoukotoučová umožňuje mít na každé straně kotouč s jinou hrubostí, takže naše práce bude více efektivní.
Tryskání povrchu
Když máme třeba starý výrobek a potřebujeme jej dát zase dohromady do hezkého stavu, tak se musíme zbavit koroze a také staré barvy. Broušení by bylo v takovém případě opravdu zdlouhavé, takže je mnohem lepší využit technologie tryskání. Jde tu o to, že se tu tryská abrazivum pod vysokým tlakem na materiál. Právě to nám zajišťuje snadné zbavení se koroze. Následně se snadno dostaneme až na čistý kov s pěkným povrchem.
První možností, jak toho dosáhnout jsou tryskací kabiny, kdy dáme obrobek dovnitř a veškeré částečky zůstanou v kabině. Stoje tohoto typu na profesionální úrovni skutečně dosahují skvělých výsledků a efektivity práce. Pokud potřebujeme opracovávat větší předměty, tak potom je tu mobilní pískováčka, kterou se dostaneme i na těžko přístupná místa. Na trhu jsou menší hobby pískovačky, ale i profesionální zařízení, takže záleží na tom, k jakému účelu a jak často ji budete používat.